Google Autocomplete Özelliğini Devre Dışı Bırakıyor
Bilişim Teknolojileri

481 izleme

2015-07-31 12:16:51

Google Autocomplete Özelliğini Devre Dışı Bırakıyor

Google, 10 Ağustos’ta otomatik tamamlama özelliğini devre dışı bırakıyor. Şu anda 80’in üzerinde sunduğu API desteği ile web geliştiricilerin uygulamalarına, Google hizmet ve verilerini entegre etmek için kullanabilmelerini sağlıyan Google’ın bu API’lerinden (Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü) biri de Otomatik Tamamlama (Autocomplete)  API’si idi.

Bu özellikle kullanıcılar aramak istedikleri sözcük öbeğini yazmaya başladıklarında belli bir algoritma doğrultusunda oluşturulan tahminlerle arama sonuçları tahmin edilip aramanın altında tahminler beliriyordu. Bu özelliğin faydalı olup olmadığı ile ilgili kullanıcı yorumları farklı. Birbirinden farklı kullanıcı deneyimleri içerisinde kimi zaman hızlı arama sonucunda yanlış tıklamalarla zaman kaybına sebep olurken, kimi zaman doğru öneriyi çabuk bulup seçerek zaman kazanmayı sağlayabiliyor. Google’a göre ise otomatik tamamlama özelliği web arama sonuçları ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış ve bunun dışında bir ek yarar sağlamıyor. Bu nedenle kaldırılması yönünde bir karar alınmış.

Google’dan Peter Chiu’nun bildirdiğine göre,  Google otomatik tamamlama özelliğinden sitelerinde yararlanmaya devam etmek isteyenler için farklı bir alternatif de mevcut. Web sitelerinde “Google özel arama motoru” kullanmakta olan yayıncı ve geliştiriciler otomatik tamamlama özelliğinin kaldırılması değişikliğinden etkilenmeyecek. Yani Google CSE’de Autocomplete özelliği kullanılmaya devam edecek.

Google özel arama motoru (Custom Search Engine), kullanıcıların web sitesinde aradıkları içeriği daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için web site sahiplerinin ana sayfalarına, web tasarımına uygun bir alana (genellikle sağ üste) bir arama kutusu ekleyerek verilen bir hizmettir.

Otomatik tamamlama tahminleri nereden geliyordu?

Otomatik tamamlama diğer kullanıcıların genellikle ne aradığı ve web sayfalarının içeriğinden yansımalardı. Tamamen bir algoritma tarafından gerçekleştirilmekteydi. Google, çok yeni olan, arama sayısı algoritma tarafından tespit edilmeyecek kadar az yani popüler olmayan, şiddetle yanlış yazılmış (çünkü birçok küçük hatalarla yanlış yazımda tamamlıyor) ya da herhangi bir politika ihlali oluşturan kelimeler için otomatik tamamlama yapmıyordu. Ayrıca bazen kullanıcıları eğlendiren tuhaf sonuçlar da çıkarabiliyordu. Öyle ki çoğu zaman CAPSlere ve bazen karikatürlere konu olabiliyordu.

 

 

 

*** Karikatür: Umut Sarıkaya

Copyright ® 2014 | Tüm Hakları Odaxa Bilişim Teknolojileri'ne aittir.