Sosyal Medya, İnsanlar, Hayvanlar
Sosyal Medya & Hayat

585 izleme

2015-07-14 18:29:24

Sosyal Medya, İnsanlar, Hayvanlar

Geçen gün sevgili kediciğim Toprak Hanım’ı tüylerinin kesilmesi ve aşılarının yapılması için veterinere götürüyordum. Bursa’da veteriner hekimimiz Samet Aydın’ın çok güzel bir polikliniği var. Ancak evcil hayvanınızı ve sokak hayvanlarını emanet etmek için içine girdiğimiz en büyük beklenti mekandan ve tanınırlıktan çok gerçekten hayvanları seven bir hekim… Biz Toprak’la yıllardır aradığımız her şeyi bulduğumuz için, sokakta bulduğumuz yardıma ihtiyacı olan minik dostlarımızı da Fiona Veteriner Polikliniği’ne götürüyoruz. Bazı alanlarda gördüğünüz muameleden, aldığınız hizmetlerden memnun kalırsanız bunu paylaşma ihtiyacı hissedersiniz. Çünkü siz de bu bilgilere ulaşmak için birilerinin yazıp paylaştığı tecrübelerinden faydalanmışsınızdır.

Sosyal medyanın bilginin hızlı yayılması ve aynı amaca sahip insanların program yapabilmesi adına önemi ve faydasını biliyoruz. Ancak her geçen gün belki de ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeni bir alanda daha ne kadar işe yarar bir mecra olduğunu görebiliyoruz.

Ben de bir günlük veteriner maceram sonucunda sosyal medya platformlarının hayvanlar hakkında bilinçlenme üzerinde ciddi etkileri olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Kedi maması kokulu kedi taşıma kabımızla yanından geçtiğimiz herkes istisnasız Toprak’a ilgi gösterirken, dışarı çıkmaktan korkan kızımın girdiği haller ilginç kedi videoları için senaryo oluşturabilecek türdendi. Bu vesileyle her ne hikmetse normalinden çok daha fazla insan ile kedi konulu diyalog kurmuş oldum.

Hayvan hakları ve benzeri konulardaki 5-6 yıllık geçmişimde duymadığım kadar fazla insandan Facebook üzerinden hayvan sahiplendiklerini, sahiplendirdiklerini, sokak hayvanları için mama aldıklarını, kapılarının önüne su koyduklarını, mama dağıtan insanlara para yardımında bulunduklarını dinlemekten gerçekten büyük keyif aldım.

Sosyal medya bu kadar yaygınlaşmadan önce yani bir 10 yıllık mazisi olmayan bir süreç için düşünmek gerekirse, sokak hayvanları ile ilgili bir çalışma yapılacağı zaman insanlar nasıl örgütleniyordu? Örgütlenmeden kastım hayvan sever eylemleri değil yalnızca. Misal bugün bir yerde bir kedi-köpek yavrusu bulunduğunda, tedavi gerekiyorsa tedavisi için yardım toplanması, sahiplendirilmesi gerekiyorsa sahiplenmek isteyen kişi ile hayvanı bulan kişi arasındaki bağlantının sağlanması, hatta bir hayvan sahiplendirildikten sonra, yeni ailesinin yanındaki yeni koşulların takibi için bile sosyal medya (özellikle Facebook) önemli bir yer tutuyor. Öncesinde hayvanseverler mail grubu ile bazı sorunlarını çözmeye çalışmışlar ancak bu kadar etkinlik sağlanamamış.

Sosyal ağlar, zaman kaybının kapısı olmakla toplumda hızlı iletişim ve birleştiricilik özelliğine sahip mükemmel bir enstrüman olma arasında kullanıma odaklı konumlanmıştır. Sosyal medyada üretici olabilmek, gözlemlerimizi, ürettiklerimizi, deneyimlerimizi paylaşabilmek boşa harcanan zamanın ilacı gibi. Aksi halde sosyal medya artık hayatımızda aldığımız nefesle rekabet edecek boyuta gelmişken bundan yeteri faydayı sağlayamadığımızda kaybettiğimiz zaman bizi hem maddi hem de manevi olarak yorup yıpratmaya başlıyor.

Copyright ® 2014 | Tüm Hakları Odaxa Bilişim Teknolojileri'ne aittir.