Responsive Web Tasarım


Son yıllarda fazlaca duyduğumuz bir kavram “responsive”.

Kelime anlamı duyarlı, esnek, uyumlu…

Peki bilişim sektöründe sıkça kullanılan “responsive web tasarım” nedir?

Responsive web tasarım, tasarımcı Ethan Marcotte (http://twitter.com/beep) tarafından adı koyulan, web sitesinin farklı ekran çözünürlüklerinde ve farklı ebatlardaki cihazlarda sitenin orjinaline sadık kalarak işlevsel görünümünü sağlayan bir tasarım ve kodlama tekniğidir.

Bu teknikle yapılan tasarımlar, birçok farklı ölçülerdeki ekranlarda, mobil-tablet cihazlarda son kullanıcıya herhangi bir kullanım kaybı oluşturmadan web sitesini görüntüleme imkânı verir.


NEDEN RESPONSIVE WEB SİTESİ?

Dünyada ve ülkemizde internet sitelerine mobil cihazlardan erişim oranı gittikçe artmakta ve bu artış eğiliminin devam edeceği uzmanlarca öngörülmektedir.

Responsive web siteleri günümüzde lüks olmaktan çıkmış, ihtiyaç haline dönüşmüştür. Dünyada uygulanma tarihi yaklaşık 5 sene öncesine dayansa da bu zaman içerisinde ülkemizde yayılımı daha yavaş ilerlemiştir. Ancak 1-1,5 yıldır birçok kurumsal firma estetik tasarımlı web sitelerine sahip oldukları halde tüm cihazlarda en uygun biçimde görüntülenebilmek adına sitelerini yeni baştan tasarlatmaktadır.

Responsive olmayan bir web siteniz var ise mobil cihazdaki kullanıcı sitenizi görüntülediğinde okunamayacak kadar küçük yazılarla ve sitenin içerdiği araçlara göre yer yer görüntülenemeyen modüllerle karşılaşacaktır. Responsive ile yapılmış bir web sitesi masaüstünde farklı görünürken mobil bir cihazda orijinal konseptine bağlı (renkler, yazıtipleri) ancak kullanım kolaylığı sağlayan biçimde farklı görünecektir.

Anlamının işlevini açıklandığı gibi, farklı görüntülenme alanlarına duyarlı, açıldığı cihazın ekranına uyum sağlayan, bizim çok sevdiğimiz, sizin de seveceğinize inandığımız bir “responsive web sitesi”ne sahip olmanız gerektiğine inanıyorsanız size bir iletişim formu kadar yakınız.Copyright ® 2014 | Tüm Hakları Odaxa Bilişim Teknolojileri'ne aittir.